Staffordshire bull terrier
Velkommen til Rasegruppen for Staffordshire Bull Terrier
|
På disse sidene vi du kunne finne oppdatert informasjon om hva som skjer iløpet av året. I menyen til venstre vil du se flere kategorier som inneholder forskjellige temaer og informasjon. Har du spørsmål er det bare å ta kontakt med rasegruppen på epost: staffordshirebull@norskterrierklub.no
|
|
| Siste Nytt | Kommende arrangement: |
|
|
Det er tid for fornyelse av Oppdretterlinker
Oppdretter/medlemsmøte ble avholdt 25.01.26 hvor følgende oppdrettere + 3 medlemmer deltok;
Arctic StarLight, Brenna Soul Fighter’s, Caliberstaff, Catstaff’s, CKstaff, Don Crimson, Epic Hope, Goldstaff, Incredible Heart, Kennel Dark Maiden, Kennel KenVa staff, Kennel Staffstruck, Khaleestaff, Norwegian Koira, Olsenstaff, Platinum Records, Raystaff, Rennesteinen, Stavenstaff, SuperPaw, Westpaw, Wipeoff
Det ble snakket om øyelysning av valper, valpepris, og gjennomføring av premiespons til Rasespesialer.
Veiledende markedspris for Staffordshire Bull Terrier er nå økt til 27500,- og skal inneholde 1 års medlemskap i NTK som oppdretter registrerer ved eierskifte.
Utstillingsåret 2025 er over
Vel blåst alle 332 Staffordshire Bull Terriere som har vist seg på utstilling i Norge ila året. Her finner vi 203 tisper og 129 hanner som har bidratt til 1678 påmeldinger ila året. I snitt er dette ca. 22–23 stk påmeldt per utstilling. Det har vært 75 utstillinger hvor rasespesialister har dømt på 12 av disse. Det er utdelt 101 Cert, 43 reserve Cert, 712 CK, 1351 excellent, 289 Very Good, 28 Good og 3 har mottatt premiegrad 0, mens 7 har mottatt CNBJ. Det er plassert 76 BIR (48 hanner, 28 tisper) og 57 BIM (21 hanner, 36 tisper).
Rasegruppen har gjennom året oppdatert mestvinnerlistene og disse er nå endelig klare.
Vi gratulerer følgende hunder som har endt opp på toppen av mestvinnerlistene ved årsslutt.
Av 129 hanner er Mestvinnende Hannhund 2025: Astropika's Rogue Prince
Av 203 tisper er Mestvinnende Tispe: Ckstaff's Center Of Attention
Av 44 hanner som har stilt i juniorklasse finner vi Mestvinnende Junior Hannhund: Goldstaff's Zimzalabim
Av 64 tisper som har stilt i juniorklasse finner vi Mestvinnende Junior Tispe: Eyrstaffs Zoot Allures
Av 32 hanner som har stilt i unghundklasse finner vi Mestvinnende Unghund Hannhund: Goldstaff's You're Legendary.
Av 54 tisper som har stilt i unghundklasse finner vi Mestvinnende Unghund Tispe: Norwegian Koira's Beautiful Selma.
Mestvinnende Veteran Hannhund: Ckstaff's Back In Style Goldstaff
Mestvinnende Veteran Tispe: Ckstaff's Adventure Made Sunshine
Mestvinnende Oppdretter 2025: Kennel Goldstaff med innehaver Sandra Holme
Det blir utdelt diplomer til de ovennevnte under Staffehelgen 2026 og pokaler kun til Mestvinnende hannhund og tispe.
Dersom ytterligere ønsker pokaler kan dette bestilles via rasegruppa når det åpnes for dette over nyttår.
Mestvinnende Hannhund og Tispe finner du her, Mestvinnende Junior, Unghund og Veteran finner du her, og Mestvinnende Oppdretter finner du her.
Oppdrettermøte avholdt 02.11.25
Vi takker for stor oppslutning rundt oppdrettermøte 02.11.25, som varte i nesten fem timer. Totalt var 23 kennelnavn representert. Blant annet ble rasens avlsstrategi gjennomgått uten endringer, og den er nå oversendt til Norsk Terrier Klub for godkjennelse.
Tusen takk for oppmøtet, alle sammen! Følgende oppdrettere deltok:
- Kennel Arcticsunstaff
- Kennel Bull I Nord
- Kennel Caliberstaff
- Kennel Catstaff
- Kennel CKstaff
- Kennel Eyrstaff
- Kennel Goldstaff
- Kennel Incredible Heart
- Kennel Joamaglee
- Kennel Kennel KenVa staff
- Kennel Kennel Staffstruck
- Kennel Mirenzo
- Kennel Norwegian Koira
- Kennel Platinum Records
- Kennel Raystaff
- Kennel Rennesteinen
- Kennel Soulstealer
- Kennel Stavenstaff
- Kennel Superpaw
- Kennel Taspitir
- Kennel True-Loyal-Lines
- Kennel WestPaw
- Kennel Wipeoff
Årsmøte ble avholdt 02.11.25
Protokoll fra møtet ser du her
Helseundersøkelsen 2025 er avsluttet.
Hvert femte år gjennomfører Rasegruppen en helseundersøkelse for å få en oppdatert oversikt over helsetilstanden hos rasen. Undersøkelsen er nå avsluttet og arbeidet med dataene jobbes med utover høsten.
Forvertsveileder
Rasegruppen har utarbeidet en Forvertsveileder som kan være til hjelp for deg som ønsker å være en forvert.
Filen finner du i menyen på øverst på siden eller på denne linken.
Mestvinnerlister for 2024 er ferdig utregnet!
Vi gratulerer:
Årets mestvinnende hannhund: Goldstaff's Watch N' Learn
Årets mestvinnende tispe: Goldstaff's What a Virew
Årets mestvinnende Junior hannhund: Norwegian-diamond's Partner Incrime
Årets mestvinnende Junior tispe: Nightstaff Wonder Woman
Årets mestvinnende Veteran hannhund: Goldstaff Checkpoint
Årets mestvinnende Veteran tispe: Ckstaff's Adventure Made Sunshine
Årets mestvinnende Oppdretter: Kennel Goldstaff, innehaver Sandra Holme
(brukslister kommer snart)
Innmelding av diagnose/funn ikke registrert i NKK
Som et ledd i Rasegruppens arbeid med rasen ønsker vi å tilby en mulighet for å registrere diagnoser og kliniske funn som ikke registreres i Dogweb.
Se mer under Helse, klikk her; Skjema for diagnose/kliniske funn
I vedtak på ekstraordinært årsmøte 11.04.24 ble det vedtatt endring i avlsanbefalinger.
For å kunne annonsere valper på Rasegruppens websider OG annonsere oppdretterlink må avlsanbefalingene oppfylles.
Dette innebærer også at Opplysningskjema skal fylles ut av oppdretter og hannhundeier ved hver kombinasjon og at dette sendes inn til SBT RG på følgende epost adresse:
rasegruppensbt@gmail.com - vennligst benytt kullnr og kennelnavn i emnefeltet. Endringen trer i kraft fra 11.04.24 og gjelder alle paringer gjennomført fra denne dato.
Protokoll fra møtet finner du her
Ler mer og last ned filer her
Dagens avlsanbefalinger ble diskutert og små endringer i fremlagt forslag ble utført. Forslaget blir fremlagt på ekstraordinært årsmøte som RG kaller inn til innen kort tid.
Møtet ble avholdt med følgende 24 deltagere: Arcticsunstaff, Ckstaff, Daintydiamond, Dumpastaff, Epic Hope, Eyrstaff, Fangornstaff, Furred Bandits, Goldstaff,
Ann Catrin Meldgaard, Kedisto Kennel, Khaleestaff, Kennel Staffstruck, Kennel SuperPaw, Kennel Tittamor, Lunostaff, Magneticstaff,
Raystaff, Spicy ice, Stavenstaff, Toxaris, Wipeoff, Incredible Heart, Kennel Stavenstaff.
Nyhetsbrev sendes ut til alle medlemmer sporadisk. Husk og sjekk søppelfolderen om du ikke mottatt disse.
23.04.23⚠️ TO BÆRERE av L2HGA PÅVIST ⚠️
Rasegruppen har på bare fire uker registrert at det har dukket opp TO ubeslektede bærere av L2hga i Dogweb. Vi applauderer eierene som har testet hundene, MEN dette gir videre grunn til svært stor bekymring.
Les om L2hga her:
https://norskterrierklub.no/Userfiles/Sites/files/SBT/L2hga_HC_2020.pdf
Hundene det gjelder er:
⚠️ Tormund Giantsbane, Regnr: NO45420/20
https://www.dogweb.no/hundedatabase/dog?id=ce80ea1c-9b89-47e7-a0ae-5d4bb7f6cc2d
FAR: Loke, REGNR NO33286/17 - 22 avkom i 3 kull
MOR: DNA testet
⚠️ Starlines Power Dixie Diana, Regnr: NO30510/21
https://www.dogweb.no/hundedatabase/dog?id=751d6e6a-e7d4-408e-9bf9-23bf6a334695
FAR: Starlines Power Uzi Guzman - 46 avkom i 8 kull
- KUN MORMOR har ukjent status: Oreo Half Baked OctaBlues
MOR: Starlines Red Rose Bella - 13 avkom i 2 kull
- KUN MORFAR har ukjent status: Vangerbull Ice Mulhacen
Det er også registrert mange barnebarn etter far.
ALLE hunder i slekt med disse MÅ DNA-TESTES for L2hga, spesielt viktig DERSOM de skal benyttes i avl.
Vi oppfordrer også ALLE til å sørge for at deres Staffordshire Bull Terriere har dokumentert kjent status på både L2hga & HC, og FRARÅDER alle å kjøpe valp etter kombinasjoner hvor oppdretter ikke kan vise til kjent status på foreldrene.
L2hga nedarves recessivt - altså trenger man to kopier av genet (ett fra hver av foreldrene) for å bli syk, men man kan være frisk bærer av genet. Alle Staffordshire Bull Terriere som benyttes i avl SKAL ha kjent L2hga-status slik at man ikke risikerer å pare to bærere og dermed produsere syke avkom.
Dersom du har DNA-testet din hund, men ikke har sendt inn for registrering i dogweb ber vi om at dette ihvertfall sendes til Styret i Rasegruppen så vi kan samle informasjon rundt disse tilfellene.
🚨 DEL GJERNE INFORMASJONEN 🚨
Dette MÅ bli kjent blandt staffeiere i Norge før det går galt!
Rasegruppen oppdaterer når mer informasjon foreligger.
Vedtak på Norsk Terrier Klub's Generalforsamling vedrørende fremtidig avl på dilute (blå/fawn)
*Saken er fortsatt ikke ferdig behandlet av NKK, men vi håper på en avgjørelse iløpet av 2024.
Nytt ved import av Staffordshire bull terrier!
Gjelder for import fra og med 1.juli 2021.
Det skal nå kun tas blodprøve av hunden i Norge etter ankomst, (altså ikke lenger blodprøver i fødelandet før import).
Prøven skal sendes til Laboratorium for Medisinsk genetikk ved Veterinærhøyskolen, NMBU. ID-merking skal kontrolleres, og Skjema 2 skal fylles ut og sendes inn sammen med prøven.
I en overgangsperiode frem til 1.september aksepteres både prøver tatt i hjemlandet før import og prøver tatt i Norge etter ankomst.
Styret informerer
Det vil nå ikke være en valpeformidler i Rasegruppen da det sjelden eller aldri er valper å formidle til de som tar kontakt. På grunn av den høye etterspørselen etter valper får de fleste oppdrettere solgt de valpene de har på egenhånd. Vi ønsker alikevel å hjelpe de som er på jakt etter valp og har utformet en «valpekjøpsveileder» med gode råd til deg som ønsker å kjøpe en Staffordshire Bull Terrier.
Dere må ta jobben selv med å kontakte oppdrettere, og ja, det kan være en tidkrevende og lang prosess, men ha is i magen og vent på den rette valpen med best mulig forutsetninger og med en oppdretter som stiller opp og veileder hele hundens liv.
Link til valpekjøpsveileder, klikk her
Ved henvendelser til styret ta kontakt på epost: staffordshirebull@norskterrierklub.no
(merk at styret ikke kan anbefale oppdrettere eller valpekull og vi henviser til valpekjøpsveilederen)
(+47) 97 47 49 44